V našem registru je zapsáno přes 5000 lidí díky jedné dobrovolnici!

Za rok 2014 získala pro ČNRDD naše spolupracovnice Zdenka Wasserbauerová 670 nových potenciálních dárců dřeně, za sedmnáct let její pomoci registru již celkem 5120.

Od roku 1997 paní Wasserbauerová z Otrokovic po celém Zlínském kraji shání nové potenciální dárce kostní dřeně. Tohle její úsilí se zrodilo v době, kdy vnuku Pavlovi bylo 7 let a vážně onemocněl. Na nemocničním pokoji tehdy s malým Pavlem pobýval tříletý Honzíček s hemato-onkologickým onemocněním, pro něhož lékaři sháněli vhodného dárce kostní dřeně pro transplantaci. Bez ní neměl Honzík šanci se uzdravit… Paní Zdenku Wasserbauerovou tato situace velice zasáhla. Ihned se pustila do náboru nových dárců v továrně, pro niž pracovala jako účetní. Vysvětlováním, přesvědčováním a hlavně osobním zaujetím pro dobrovolné dárcovství kostní dřeně tehdy naráz získala ke vstupu do Českého národního registru dárců dřeně 300 mladých mužů. Pokračovala v náboru nových dárců dál a stále pokračuje! Prostě za ty roky ji znají osobně snad všichni dobrovolní hasiči ze Zlínska i studenti středních a vysokých škol, dělníci z továren.

Za roky úsilí, které se stalo jejím koníčkem, získala pro vstup do Českého národního registru dárců dřeně těžko uvěřitelné množství mladých lidí. V průběhu loňského roku "vystoupala na pětitisícovku", k 31. 12. 2014 se mohla chlubit počtem 5120 potenciálních dárců zaregistrovaných svým přičiněním. Při přednáškách na středních školách jí pomáhá pan Jiří Daněk z Otrokovic, který před 7 lety daroval kostní dřeň, a může tak mladým lidem z vlastní zkušenosti vysvětlit, že opravdu není čeho se při odběru kostní dřeně obávat.