Český národní registr dárců dřeně se představil Jihočechům na jejich festivalu

V pátek 19. a v sobotu 20. září 2014 hostila Třeboň festival zdraví s mottem Dobrovolnictví a dárcovství – Klíč k životu. Téma dárcovství kostní dřeně proto rozhodně nemohlo chybět! První den festivalu přednášela MUDr. Jana Vondráková z oddělení klinické hematologie českobudějovické nemocnice o transplantaci kostní dřeně a tudíž významu dárcovství krvetvorných buněk ze dřeně devadesátce místních středoškolských studentů.

Následující den představily všem návštěvníků festivalu zdraví činnost Českého národního registru dárců dřeně MUDr. Jana Navrátilová, vedoucí Koordinačního centra ČNRDD, a hematoložka MUDr. Jana Vondráková. Na pódium na Masarykově náměstí pozvala moderátorka i pana Karla Lhotku z Českých Budějovic, dvojnásobného dárce kostní dřeně. Ten všechny přítomné váhavce ubezpečil, že není čeho se obávat, on sám by daroval klidně znovu, ale regule dárcovství to k jeho lítosti nedovolují. Dvoudenní Jihočeský festival zdraví Třeboň 2014 bezpochyby přispěl k informovanosti lidí o programu dárcovství kostní dřeně. Vždyť ho navštívilo na 500 diváků!

Kulturní doprovod festivalu byl financován z grantového programu Podpora kultury Jihočeského kraje.

1

Třeboňští studenti středních škol se zájmem vyslechli přednášku hematoložky MUDr. Jany Vondrákové o krvetvorných buňkách v kostní dřeni a jejich schopnosti zachránit život nemocnému člověku pomocí transplantace.

2

Masarykovo náměstí v Třeboni bylo po oba dny plné pozorných posluchačů. ČNRDD svou prezentací všechny zaujal.
Vždyť v sobě spojuje obě témata festivalu – zdraví i dobrovolnictví.

3

MUDr. Jana Navrátilová (uprostřed) na pódiu trpělivě odpovídala na všechny otázky moderátorky. Hned pak se o svůj velký životní zážitek – poskytnutí krvetvorných buněk z kostní dřeně neznámému člověku – podělil dvojnásobný dárce Karel Lhotka.