Téma dárcovství kostní dřeně oslovilo nastávající policisty

Ve středu 15. dubna 2015 se na Policejní akademii ČR v Praze konal seminář o dárcovství kostní dřeně, v jehož závěru mohli studenti vstoupit do ČNRDD. Loňská osvětová kampaň Policie České republiky "Podpořme darování kostní dřeně" pokračuje letos úzce zaměřenými akcemi na začínající policisty a studenty. Seminář konaný 15. 4. 2015 na půdě Policejní akademie České republiky v Praze byl první takovou akcí letošního roku. Konal se pod záštitou rektora školy doc. Josefa Salače, Ph.D. Seminář zahájil prorektor pro zahraniční styky a vnější vztahy Mgr. František Hřebík, Ph.D., který vyzdvihl dárcovství kostní dřeně jako nejvyšší dar člověka člověku.

Hlavním hostem na půdě Policejní akademie ČR byla MUDr. Jana Navrátilová, lékařka hematologicko-onkologického oddělení FN v Plzni a vedoucí Koordinačního centra ČNRDD, která podrobně informovala o tom, proč je třeba registr dárců kostní dřeně, jak funguje, pro koho je určen, jak a za jakých podmínek do něj lze vstoupit a co obnáší samotná transplantace krvetvorných buněk. Se svou osobní zkušeností se podělily "pokrevní sestry" Jitka Severová, vyléčená pacientka a příjemkyně kostní dřeně, a Mgr. Jana Lukešová, dárkyně kostní dřeně pro paní Severovou. K transplantaci mezi nimi došlo již v roce 2003 a o deset let později bylo dámám umožněno se vzájemně osobně poznat. (Příběh jejich setkání.) O čerstvé zkušenosti s darováním kostní dřeně pohovořil také pprap. David Pešta z Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy, který se stal anonymním dárcem pro neznámého pacienta v loňském roce.

Na závěr semináře proběhla registrace zájemců o zápis do Českého národního registru dárců dřeně, který zprostředkovala Ústřední vojenská nemocnice v Praze ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Plzni. Do Českého národního registru dárců dřeně tak přibylo třináct nových dárců.

1

Seminář na téma dárcovství kostní dřeně zahájil prorektor Policejní akademie ČR v Praze pro zahraniční styky a vnější vztahy
Mgr. František Hřebík, Ph.D.

2

O nutnosti neustálého rozšiřování registru dárců kostní dřeně hovořila k studentům MUDr. Jana Navrátilová z Koordinačního centra ČNRDD.

3

Por. Jan Chaloupka, DiS. z Policejního prezidia vyzval vyléčenou pacientka Jitku Severovou (vlevo) a dárkyni kostní dřeně Janu Lukešovou, aby se podělily o svou životní zkušenost.

4

Na závěr semináře na Policejní akademii ČR proběhla registrace zájemců o zápis do Českého národního registru dárců dřeně.

5

O vyplněných údajích o zdravotním stavu s každým zájemcem o registraci promluvila MUDr. Michaela Kořánová, hematoložka z ÚVN v Praze-Střešovicích.

6

Stačí trochu krve a je to! Nyní už vzorek v nemocniční laboratoři vyšetří na tzv. transplantační znaky a výsledek se uloží do databáze potenciálních dárců.