ČNRDD spolu s Nadací pro transplantace kostní dřeně děkoval dárcům

Devatenáct dárců osobně (a 5 korespondenčně) převzalo křišťálový blok ze sklárny Moser a pamětní list z rukou potenciálního dárce kostní dřeně Davida Svobody, olympijského vítěze v moderním pětiboji, a ing. Hynka Sladkého – vyléčeného pacienta pomocí nepříbuzné transplantace kostní dřeně.

Ing. Sladký zároveň předal Cenu za nejvýznamnější finanční pomoc společnosti Amgen, s.r.o., Cenu za nejvýznamnější nemateriální pomoc Českému svazu házené a Cenu za nejvýznamnější mediální pomoc Mgr. Janě Kořínkové. Nakonec Ing. Sladký a olympionik David Svoboda předal Cenu Adolfa Borna dvojnásobnému dárci kostní dřeně Karlu Lhotkovi.

Vyvrcholením slavnostního večera bylo osobní seznámení dvojice pacient a jeho dárce. Toto výjimečné setkání se tento rok konalo po desáté. Letos se osobně poznali vyléčená pacientka Petra Mauerová z Žacléře (transplantovaná v roce 2007 ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové) a Jaroslav Henzl z Čisté u Rakovníka, kterému byla část jeho kostní dřeně odebrána ve Fakultní nemocnici v Plzni.

Události věnovaly zaslouženou pozornost televizní stanice Česká televize, FTV Prima, Nova a Barrandov, dále zpravodajské portály, deníky a týdeníky.

1

Slavnostní večer začíná, všechny přítomné hosty, zvláště dárce kostní dřeně a jejich rodiny, srdečně vítá předseda Správní rady Nadace pro transplantace kostní dřeně doc. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.

2

Dárcům roku 2013 osobně blahopřál "čekatel" na dárcovství olympionik David Svoboda. Na snímku předává křišťálový blok dárkyni Zuzaně Veselé z Liberce.

3

Oceněnou dárkyní roku 2013 byla též Bc. Julie Švecová z Prahy. Má velký handicap – je neslyšící. Svým činem ukázala, že nemá smysl fňukat nad nepřízní osudu, zato má velký smysl pomoci zachránit život druhému člověku…

4

Karel Lhotka z Českých Budějovic daroval kostní dřeň vloni dvakrát! Za to převzal Cenu Adolfa Borna. Na jeho pocity se ho na snímku ptá MUDr. Jana Navrátilová, vedoucí Koordinačního centra ČNRDD.

5

Její život visel na vlásku… Před lety Petra Mauerová onemocněla myelodysplastickým syndromem, a proto jí musela být transplantována kostní dřeň. Naštěstí se našel vhodný dárce - Jaroslav Henzl.

6

Petra a Jaroslav se ten večer stali středem zájmu nejen přítomných v sále, ale též čtyř televizních stanic a 14 novinářů z internetových a tištěných médií. Opravdový lidský příběh zaujme všechny!