Alma mater a filosofická fakulta - mateřské propojení

Prvním počinem bylo zajistit a provést nábor mezi studenty. Za podpory děkanky FF UHK Pavlíny Springerové a čtyř dobrovolnic z řad Alma Mater pod vedením Dagmar Knýblové se uskutečnil nábor absolutně bezbolestně. DNA se v tomto případě získávalo stěrem z ústní dutiny. Tato metoda je sice o pár minut delší než klasický odběr krve, ale nemusí se dělat ve zdravotnickém zařízení či za přísných hygienických podmínek. Stěr vatovou tyčinkou si mohli dárci udělat sami podle odborného návodu.

Celý zápis do registru dárců kostní dřeně trval maximálně 20 minut. Kromě odběru dárci absolvovali krátký pohovor a vyplnili stručný dotazník. Za několik málo hodin se zapsalo do Registru dalších 50 potencionálních dárců.

Dobrá vůle a pár minut volného času je jen zlomek toho, co můžeme pro nemocného udělat. Za záchranu lidského života to jistě stojí.

Tématu kostní dřeně věnovala ČT24 krásných 15 minut - myslíme, že je důležité o tomto tématu hovořit více a ukázat veřejnosti, jak důležité je do registru vstupovat a co vše se pro to dá udělat :)

Video ZDE
1
2
3
4
5
6
7
8
9