Jihočeši jsou druzí!

Z jihočeského kraje bylo ke konci roku 2017 11,08% aktivních dárců. Jedná se o druhý kraj s největším počtem dárců ( první je Zlínský s 12,58% a třetí Královehradecký s 9,82%)
Nápad, připravit tuto akci vzešel od absolventky školy Lucie Gerbergové a Alžběty Vachelové z ČVUT. Nábor pomáhali zajišťovat členové Studentské unie spolu s Tomášem Podmajerským, předsedou SU VŠTE.

„Alžběta už dva roky ve volných chvílích organizuje nábory do registru dárců kostní dřeně přímo na půdě univerzit po celém Česku. Zatím jich zvládla třináct. Díky tomu se do registru zapsalo 1999 mladých lidí. Přišlo mi přirozené, že bychom oslovili i mou domovskou VŠTE,“ říká Lucie Gerberová, která jako absolventka ekonomické části školy dnes pracuje v cestovním ruchu.

Projekt „Zapište se někomu do života“ stojí na myšlence přivést zdravotnický personál přímo do škol a na pracoviště a rozhodování budoucím dárcům usnadnit. Řada jich o podobném kroku uvažuje, ale tradiční cesta přes nemocnici či zdravotnické zařízení, kde si musí nechat odebrat vzorek krve, jim nevyhovuje. „Tohle lze přitom během náborového dne zvládnout přímo ve škole za několik minut,“ poznamenává Lucie Gerberová.

„Věřím, že tím do povědomí lidí pomůžeme víc dostat smysl a význam dárcovství kostní dřeně, které je celosvětovým problémem. Čím víc lidí získáme, tím vyšší je naděje na uzdravení pro nemocné. Může-li člověk druhému zachránit život, vždy to stojí za to,“ říká Tomáš Podmajerský.

Možná se zdá, že číslo 17 není příliš vysoké, ale my si vážíme každého jednoho a děkujeme těm sedmnácti, kteří dorazili a udělali dobrý skutek. Tak tedy zase příště, ať už znovu na VŠTE, nebo na jiných univerzitách po celé republice!

Na prvních dvou fotografiích organizátoři – Alžběta Vachelová, Lucie Gerberová a Tomáš Podmajerský, ostatní snímky dokreslují atmosféru akce

1
2
3
4
5
6