Naděje přichází z Vyškova

Náčelník Centra základní přípravy, podplukovník Peter Istenčin, vojákům vysvětlil význam dárcovství a poděkoval všem, kteří se rozhodli do registru vstoupit. Akce se osobně zúčastnila i paní Zdenka Wasserbauerová, iniciátorka spolupráce registru s Vojenskou akademií ve Vyškově.
„V České republice je členem Registru dárců kostní dřeně každý dvoustý občan, pro představu - v Německu je to každý dvacátý. Šance, že se najde vhodný dárce, je u nás přibližně 1:120. Každý rok je provedeno přibližně 150 transplantací kostní dřeně, přesto se vhodných dárců stále nedostává a každý čtvrtý nemocný umírá. Mám radost, že u dvou vojáků základní přípravy, kteří do registru v minulých měsících vstoupili, se potvrdily shodné transplantační znaky s dvěma nemocnými a tito vojáci postupují do užšího výběru. Čeká je nyní důkladné lékařské vyšetření a budou-li souhlasit, bude odběr kostní dřeně proveden na akreditovaném pracovišti v Plzni. V současné době hledáme dárce asi pro devadesát nemocných, mezi kterými je také dvouletá Vilemínka z Olomouce a pětiletý Matěj z Hradce Králové. Moc bych si přála, aby se i pro ně někdo našel.“

Akce se osobně zúčastnil také pan Ing. Ivo Bárek, místopředseda Senátu, který vojáky pozdravil a poděkovali jim za jejich zodpovědnost a solidaritu.

1
2
3
4
5
6
7
8
9