Kampaň #dobroodkosti je ve své polovině

V sobotu 10. února 2018 uplynul měsíc od spuštění kampaně na rozšíření a omlazení Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD)

Kampaň je realizována převážně na digitálních médiích. V současnosti je průměrný věk dárce 27 let a registr se proto v kampani #dobroodkosti zaměřuje na věkovou skupinu 18 až 25 let. Toto zacílení vychází z jasně prokázaných výsledků transplantací kostní dřeně, kdy optimálního výsledku je vždy dosaženo s dárcem mladým. Do kampaně se zapojili známé osobnosti, vyléčení pacienti a dárci.

#dobroodkosti odstartovalo spotem s více než 20 známými osobnostmi, které vyzývají k zápisu do registru, sami se zapíší a dárcovství propagují i na svých sociálních sítích. To vše bez nároku na honorář! Mezi osobnosti, které se na kampani aktivně podílejí, patří například novinář Filip Horký, hudebník Jiří Burian alias Kapitán Demo, kajakář Vavřinec Hradílek, herci Zdeněk Piškula, Vojta Kotek, Anna Linhartová nebo také olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda. První video mělo na sociálních sítích dosah 200 000 lidí a zhlédlo jej 110 000 lidí. Rozhodně lze hovořit o úspěchu, neboť video získalo celkem 1300 liků, komentářů a sdílení.

Druhé kampaňové video bylo natočeno s vyléčenou pacientkou Petrou a jejím dárcem kostní dřeně Jaroslavem. Dojemný příběh této sympatické dvojice diváky velmi oslovil. Petra onemocněla leukémií v době, kdy slavila její dcera Vendulka první narozeniny. Naštěstí se v prosinci 2007 pro ni našel 100% shodný dárce. Dárce Jaroslav si poté v plzeňské nemocnici na hodinku "zdřímnul" a při tom mu lékaři na sále odebrali část jeho krvetvorných buněk z kosti pánevní. Vzápětí buňky putovaly do Hradce Králové, aby ve zdejším transplantačním centru vrátily těžce nemocné Petře zpátky její původní spokojený, zdravý život s rodinou. Petra a Jaroslav se znají osobně, protože patří k těm dvojicím, které na slavnostním večeru Poděkování dárcům osobně seznamujeme. Od té doby jsou z nich "bratr a sestra", píší si, volají, celé jejich rodiny se scházejí. Video o nich zasáhlo na sociálních sítích 110 000 lidí a vidělo jej 65 000 lidí. Získalo 1 000 liků, komentářů a sílení.

Třetí video je věnované dárkyni kostní dřeně, která zachránila život sympatické Ingrid. Ingrid díky transplantaci kostní dřeně může opět každé ráno pít kávu se svým manželem, sekat trávu na zahradě svých rodičů, pracovat, užívat si každého dne. Prostě být... Video prozatím vidělo 35 000 lidí. Získalo si 900 liků, komentářů a sdílení.

Od doby spuštění kampaně přibylo na facebooku našeho registru 612 nových fanoušků. Videa vidělo už za první měsíc více než 210 000 lidí!

Ve fotogalerii přinášíme jedinečný pohled do zákulisí natáčení prvního spotu.Video "Daruj naději. Daruj kostní dřeň. Daruj dobro od kosti." ZDE
1

Příprava studia na natáčení. Pomáhala Aneta Horáková z agentury Konektor Social, která v této kampani pomáhá se vším.

2

Účinkující Filip Horký (moderátor) se stejně jako všichni musel nejprve svěřit do rukou vizážistky.

3

Herec Kryštof Hádek poprvé, hlásí "klapka" Jéňa Řehořka. "Daruj dobro od kosti," říká poté Kryštof.

4

Misska a blogerka Natálie Kotková je velká sympaťanda a sluší jí to v reálu i na monitoru.

5

Kajakář Vavřinec Hradílek jen taktak narval své bicepsy a tricepsy do přiděleného trika…

6

Herec Vojta Kotek byl při natáčení spotu doslova okouzlující. Mužný muž, kterému to moc slušelo a navíc byl vtipný.

7

Zpěvačka Žofie Dařbujánová svou barvou vlasů, rtěnky a blýskavé halenky rozsvítila celé studio.

8

Herečka Anna Linhartová přišla a svůj text hned napoprvé krásně řekla. Prostě profesionálka!

9

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek všem předvedl, jak se dokáže perfektně soustředit. Nic a nikdo kolem něj ho nerozhodil.

10

Olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda poslouchá pokyny režisérky Amálie Kovářové.

11

Průběžná kontrola natočeného. Co se bude opakovat a s čím už bude režisérka spokojená?

12

A nakonec skupinové foto: (zleva) zvukař, vizážistka, produkční, kameraman a režisérka - bezva parta mladých lidí, kteří myšlence dárcovství kostní dřeně ihned propadli…