Kampaň s cílem omladit a rozšířit registr dárců dřeně

Ve středu 10. ledna 2018 spustil registr mediální kampaň nazvanou #dobroodkosti

Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) realizuje tuto kampaň převážně na digitálních médiích s cílem omladit věkový průměr lidí zapsaných v registru a celkově databázi rozšířit. V současnosti je průměrný věk dárce 27 let a ČNRDD se proto v kampani #dobroodkosti zaměřuje na věkovou skupinu 18 až 25 let. Zacílení na mladé dospělé vychází z jasně prokázaných výsledků transplantací kostní dřeně, kdy optimálního výsledku je vždy dosaženo s dárcem do 35 let. Do kampaně se zapojili známé osobnosti, vyléčení pacienti a dárci.

V roce 2017 oslavil Český národní registr dárců dřeně 25 let od svého vzniku. Za toto čtvrtstoletí se zapsalo do registru přes 77 tisíc lidí. Ačkoliv počet dárců v posledních letech roste, ČNRDD se snaží přilákat do svých řad další, především z řad čerstvě plnoleté mládeže. "U nás samozřejmě platí, že čím více dárců, tím lépe. S každým novým člověkem, který se rozhodne darovat kostní dřeň, roste pravděpodobnost, že se pacient s leukémií uzdraví," říká Mgr. Daniel Pagáč, ředitel Českého národního registru dárců dřeně.

S počtem nových dárců souvisí i kampaň, která proběhne v prvním čtvrtletí roku 2018. Registr dárců se dohodl na spolupráci s českými známými osobnostmi, které se do registru zapíší, a navíc budou dárcovství propagovat. To vše bez nároku na honorář! Hlavním cílem kampaně je omlazení registru. "Dnes je průměrný věk dárce 27 let, což je velmi dobré číslo. Přesto se v této kampani snažíme přesvědčit především maturanty a vysokoškoláky, aby se do našeho registru zapsali. Samozřejmě nikoho neodmítáme, za každého dárce jsme velmi vděční. Tato kampaň má být ale součástí celosvětového trendu – například v USA se cílí na mládež mezi 18 až 24 lety, ve Velké Británii můžete dokonce darovat kostní dřeň už v šestnácti letech," přibližuje MUDr. Pavel Jindra, Ph.D., vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně.

Na kampani se aktivně podílejí například novinář Filip Horký, hudebník Jiří Burian alias Kapitán Demo, kajakář Vavřinec Hradílek, herci Zdeněk Piškula, Anna Linhartová nebo také olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, který je v registru dárců zapsán už od roku 2013. "Když jsem se o možnosti zapsání do registru dozvěděl, neváhal jsem ani chvíli. Bylo mi řečeno, že jako u aktivního sportovce je u mě větší šance, že budu vybrán, jelikož máme kvalitní krvetvorbu. Navíc je důležité, aby měl dárce vyšší váhu než příjemce, protože počet buněk se přepočítává na váhu pacienta," uvádí David Svoboda a dodává: "Za dobu, co už jsem v registru, se mi podařilo několik dalších sportovců přemluvit, součástí této kampaně je také Vávra Hradílek. Snad kampaň #dobroodkosti pomůže a zaregistruje se co nejvíce hlavně mladých lidí."Video "Daruj naději. Daruj kostní dřeň. Daruj dobro od kosti." ZDE

Srdečné poděkování všech hemato-onko pacientů patří skvělým osobnostem, které se kampaně #dobroodkosti účastní zcela nezištně. Jsou jimi:

1

Zdeněk Piškula - herec

2

Anna Linhartová - herečka

3

Vojtěch Kotek - herec

4

Jan Komínek - herec

5

Martin Škoda - kuchař

6

Žofie Dařbujánová - zpěvačka

7

Vavřinec Hradílek - vodní slalomář, kajakář

8

Jan Cina - herec

9

Natálie Kotková - blogerka

10

Jarmila Štuková - válečná fotografka

11

Mikoláš Tuček - moderátor

12

Filip Horký - novinář

13

Jiří Burian / Kapitán Demo - hudebník

14

Eliška Podzimková - ilustrátorka

15

Petr Vančura - herec

16

David Svoboda - pětibojař, olympijský vítěz

17

Lukáš Krpálek - judista, olympijský vítěz

18

Maxim Habanec - profesionální skateboardista

19

Adina Mandalová - tatérka

20

Lukáš Musil / MUSA - tatér

21

Jiří Prskavec - vodní slalomář, kajakář

22

Kryštof Hádek - herec

23

Kamila Rundusová / KAMU - kuchařka

24

Anna Fialová - herečka