Studenti Univerzity Palackého chtějí darovat kostní dřeň

V úterý 10. října 2017 vstoupilo do Českého národního registru dárců dřeně 198 olomouckých vysokoškoláků.

Dva mililitry krve si přišly dát odebrat a vyplnit dotazník do prodejny UPoint na Horním náměstí v Olomouci takřka dvě stovky studentů Univerzity Palackého. I toto malé množství krve může představovat pro pacienty s hemato-onkologickou diagnózou naději na vyléčení. Vzorky odebrané v rámci akce "Zapiš se někomu do života", kterou pořádala Univerzita Palackého ve spolupráci s Ústavem imunologie Fakultní nemocnice Olomouc, se totiž stanou součástí našeho Českého národního registru dárců dřeně a v budoucnu případně pomohou zachránit život těžce nemocným lidem díky transplantaci nepatrného množství zdravých krvetvorných buněk.

S odběry začali zdravotníci Ústavu imunologie o půl desáté dopoledne a už za první hodinu dalo vzorek krve a vyplnilo nezbytný dotazník více než třicet studentek a studentů. "Velkou výhodou je umístění odběrného místa na náměstí. Pokud to bude pokračovat tímto tempem, mohli bychom být úspěšnější než vloni, kdy jsme odebrali zhruba sto čtyřicet vzorků," řekla dopoledne lékařka Ústavu imunologie MUDr. Zuzana Ambrůzová, Ph.D.

Akce nakonec úspěšnější byla, neboť do UPointu si našlo cestu celkem 198 studentek a studentů. Podle doktorky Ambrůzové jich bylo nejvíce z přírodovědecké a filozofické fakulty. "Uvádí se, že až čtvrtina pacientů dlouhodobě na svého dárce čeká. Znamená to, že každý, kdo se dnes u nás zaregistroval, může být nadějí právě pro tyto hemato-onkologické pacienty," zdůraznila lékařka.

Mezi příchozími ten den převládaly dívky a jednou z nich byla studentka klasické filologie Eliška Václavská. "Měla jsem z odběru trochu obavy. Pak jsem si ale přečetla některé příběhy pacientů a byly tak dojemné, že jsem se rozhodla strach překonat a přišla jsem," popsala jedna z "dárkyň naděje". Studentka filozofie Eliška Charvátová přišla na základě výzvy na internetu. "Všimla jsem si akce na univerzitních stránkách, jinak by mě to ani nenapadlo," uvedla.
198 zaregistrovaných během jednoho dne je úctyhodné číslo, za které patří velké díky všem, kteří se na organizaci dne jakkoliv podíleli!

Fotografie vykreslují atmosféru vstupu olomouckých studentů do ČNRDD.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12