Cena VIA BONA: Filantrop dvacetiletí

Vyhlášení nejsilnějších příběhů české filantropie uplynulých 20 let se dotýká ČNRDD

V úterý 23. 5. 2017 byla spolupracovnice našeho registru Zdenka Wasserbauerová jmenována Filantropem dvacetiletí.

Prestižní Nadace Via ocenila nejsilnější filantropické příběhy Česka posledních dvaceti let. Ocenění je součástí dvacátého ročníku Ceny Via Bona, který byl výjimečný právě tím, že veřejnost vybírala v on-line hlasování nejinspirativnější filantropické příběhy z celé historie Ceny Via Bona.
Nadace Via je v úterý 23. 5. 2017 symbolicky ocenila výroční Cenou Via Bona během slavnostního večera v Pražské křižovatce. V kategorii "individuální filantropie" cenu obdržela Zdenka Wasserbauerová, která za posledních 19 let přesvědčila přes 10 000 mladých lidí, aby se registrovali do Českého národního registru dárců dřeně, tím přispěla k záchraně desítek lidských životů. "Příběhy Ceny Via Bona ukazují, kam se filantropie v Česku od revoluce posunula. Zatímco před dvaceti lety firmy i jednotlivci teprve zjišťovali, co pojem filantropie znamená a přináší, v současnosti jsme mnohem dál. Firmy i individuální filantropové pomáhají promyšleněji a dlouhodobě, do skvělých filantropických projektů se pouští také teenageři, " říká Jan Gregor, programový ředitel Nadace Via. "Letošní Cena Via Bona je tak symbolickou oslavou vývoje filantropie v Česku."
Cenu Via Bona každoročně zaštiťuje velvyslanectví Spojených států v České republice. Letošním generálním partnerem Ceny Via Bona je Nadační fond Avast, hlavním partnerem Česká spořitelna, hlavním mediálním partnerem pak Česká televize. Dalšími partnery Ceny Via Bona jsou Kooperativa pojišťovna a Nadace Vodafone Česká republika. Cenu Via Bona organizuje Nadace Via, která podporuje rozvoj komunitního života a rozvoj filantropie v Česku. Nadace usiluje o to, aby bylo v Česku více lidí, kteří společně pečují o své okolí a kteří darují druhým.

Kdo je Zdenka Wasserbauerová?
Před devatenácti lety její vnuk onemocněl leukémií. Ze své nemoci se vyléčil, ale tříletý chlapec Honzík, který ležel na vedlejší posteli, zemřel. Pro Zdenku Wasserbauerovou, účetní v otrokovické továrně na pneumatiky, to byl zlomový moment života.

Kdyby se pro Honzíka našel vhodný dárce kostní dřeně, přežil by. Zdenka se dozvěděla, že v registru dárců je v Česku mnohonásobně méně lidí než třeba v Německu. Svou životní energii začala vkládat jedinému: osvětě a nabádání mladých lidí, že zápis do registru dárců kostní dřeně může zachraňovat životy.

V posledních devatenácti letech objížděla střední školy, přednášela, přesvědčovala dělníky v továrnách. Podle odhadů se díky ní zapsalo do našeho registru dárců kostní dřeň minimálně 10 000 lidí, svou energií tedy zachránila řadu nemocných dětí i dospělých lidí.

Za pár dnů jí bude 78 let a ke své filantropii říká: "Každý, kdo má zdravé ruce, zdravé nohy a zdravou hlavu si musí uvědomit, že je to velké štěstí, které se mu od osudu dostalo… Mělo by být povinností nás zdravých pomáhat těm, co zdraví nejsou a nějakou formu pomoci potřebují. To nesouvisí s vírou, církví, politickou příslušností, stavem konta v bance a podobně. To souvisí s lidstvím. A já věřím, že většina lidí lidmi jsou…"

Video ZDE

Cena Via Bona 2017 ZDE
1

Zdenka Wasserbauerová je vyhlášena vítězkou za individuální filantropii a přebírá bronzovou sošku od Františka Skály a mandarovník coby kytici.

2

Dojetí… Paní Zdence tleskalo v Pražské křižovatce po dobu několika minut na 300 lidí vestoje!

3

Kyticí slunečnic paní Zdence blahopřál ředitel Českého národního registru dárců dřeně Mgr. Daniel Pagáč a manažerka komunikace Mgr. Vladimíra Štěpánková.