600. dárce dřeně z řad dobrovolníků ČNRDD

V úterý 12. července 2016 daroval na separátoru část svých krvetvorných buněk Michal Kolář z Pelhřimova a stal se tak 600. jubilejním nepříbuzným dárcem.

"Do registru jsem vstoupil před osmi lety, důvodem bylo onemocnění jednoho mého kolegy leukémií. Vstoupilo nás do registru víc spolupracovníků najednou, abychom mu nějakým způsobem vytvořili podporu," řekl devětatřicetiletý dárce Michal Kolář, když ho sestra na hemato-onkologii připojovala na separátor, přístroj, který mu ze žil pak čtyři hodiny odebíral krvetvorné buňky. Ty na druhý den zachránily život těžce nemocného pacienta z Německa...

Odběr na separátoru není bolestivý, což v průběhu odběru Michal Kolář potvrdil: "Necítím nic. Vpichy jsou bezbolestné jako při injekci a samotný průtok krve nijak necítím."

Procesu separace buněk byli přítomni novináři z ČTK, několika tištěných i internetových médií, České televize a Českého rozhlasu. Jelikož je Michal již od 16 let dobrovolným hasičem, přijela se na odběr podívat také tisková mluvčí sdružení dobrovolných hasičů Jaroslava Čečrdlová. Atmosféra odběru na ni tak zapůsobila, že ihned na místě do ČNRDD rovněž vstoupila!

1

Michal Kolář chvíli před začátkem odběru. "Mám výborný pocit z toho, že můžu někomu zachránit život," řekl doslova.

2

Poděkovat mu přišel osobně ředitel Českého národního registru dárců dřeně Mgr. Daniel Pagáč.

3

Sestřička Ivana Březinová napichuje žílu na paži. Za okamžik začne separátor z Michalovy krve separovat životadárné buňky...