Jubilejní dárce kostní dřeně v plzeňském Dárcovském centru

V pátek 18. 12. 2015 na hemato-onkologickém oddělení Fakultní nemocnice v Plzni zapsali do ČNRDD již 10 000. dobrovolného dárce.

Jde o dárkyni Lenku Heřmanovou ze Spáleného Poříčí (Plzeňský kraj), 20letou studentku prvního ročníku plzeňské Vyšší odborné školy zdravotnické obor zubní technik. Inspirací pro zaregistrování byla Lence škola, konkrétně výuka anatomie a přednášky o dárcovství krve a kostní dřeně.

Hemato-onkologické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni je kolébkou Českého národního registru dárců dřeně. Právě zde se myšlenka na vznik registru v roce 1992 zrodila v hlavě tehdejšího primáře MUDr. Vladimíra Kozy. Předčasně zesnulý primář Koza by byl jistě na své "dítě" pyšný, kdyby věděl, jakých výsledků v současné době registr dosahuje! (www.kostnidren.cz).

Dodejme, že plzeňské Dárcovské centrum ČNRDD je významným členem registru také díky dlouhodobé spolupráci s Náběrovými centry v Chebu, Karlových Varech, Klatovech, Rokycanech a Sokolově.

1

Lenka (na snímku se spolužákem) započala vstup do registru tak, jako všichni – vyplněním dotazníku o svém zdravotním stavu a uvedením kontaktů na sebe.

2

Nezbytný malý vzorek krve pro laboratorní analýzu na tzv. transplantační znaky Lence odebrala zcela bezbolestně sestřička Ivana Březinová.

3

Hotovo, ale ještě foto před odchodem domů! Lenka právě obdržela průkazku dárce, která jí stále bude připomínat, aby nahlásila registru každou změnu kontaktu na sebe.