Pražští strážníci se již po třetí hromadně zapsali do ČNRDD

V úterý 28. července 2015 nováčci Městské policie Praha rozšířili řady svých kolegů, kteří se již vloni a předloni stali potenciálními dárci dřeně.

Svým rozhodnutím přišli na pomoc nemocným, jejichž životy v budoucnu ohrozí leukémie a další závažné nemoci krvetvorby, a jejichž jedinou šancí na uzdravení bude transplantace kostní dřeně. Zároveň tak vyjádřili obdiv i úctu jednomu z kolegů – Svatopluku Houšťovi, který dárcovstvím v roce 2008 zachránil život jinému člověku.

Strážníky přišel společně s ředitelem MPP Ing. Eduardem Šusterem podpořit i pražský radní pro bezpečnost Libor Hadrava. Na úvod Eduard Šuster strážníkům řekl, že si jejich rozhodnutí váží a dodal: "Každý nově zaregistrovaný člověk zvyšuje šance na přežití někoho, koho potkalo neštěstí v podobě některého z onemocnění vyžadujících transplantaci." Libor Hadrava jeho slova doplnil: "Přestože se osobně již nemohu zaregistrovat, vašeho kroku si velmi vážím. Byl bych rád, kdybyste tímto svým rozhodnutím motivovali i další. Nejen strážníky, ale například i občany metropole."

V současné době je v registru zapsáno více než 50 strážníků z řad Městské policie Praha. MUDr. Michaela Kořánová z Ústřední vojenské nemocnice Praha-Střešovice, která odběr strážníků prováděla, všem, kteří se zajímali o vstup do registru, vysvětlila: "Není se čeho jakkoliv obávat. Samotný odběr nebolí a dárci nemůže absolutně nijak zdravotně uškodit."

Video ZDE

1

Strážníky, kteří se rozhodli vstoupit do ČNRDD, a zástupce registru osobně slavnostně přivítal ředitel MPP Eduard Šuster a pražský radní pro bezpečnost Libor Hadrava (vlevo).

2

První krok k záchraně lidského života mají nováčci Městské policie Praha tímto za sebou...

3

Stačilo odebrat trochu krve. Pak se už vzorek v laboratoři vyšetří na tzv. transplantační znaky a výsledek uloží do databáze potenciálních dárců.