Při soutěži Memoriál Jindřicha Šmause se zapisovali noví dárci kostní dřeně

Ve čtvrtek 21. května 2015 se v centru Rokycan uskutečnila soutěž hasičů a záchranářů, z níž vytěžil i náš registr.

Soutěž je naprosto ojedinělá v republice, protože najednou spolu soutěží dva týmy – čtyřčlenné družstvo hasičů a tříčlenné družstvo záchranářů. I letos ji pořádali hasiči z Rokycan ve spolupráci s Plzeňským krajem, městem Rokycany a Zdravotnickou záchrannou službou. Úkolem soutěžního družstva bylo bezpečné a efektivní vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozidla pomocí techniky, prostředků a nářadí, které se běžně používá při skutečných dopravních nehodách, součástí bylo poskytnutí přednemocniční neodkladné péče, která odpovídá zranění a transport zraněné osoby k vozu záchranné službě.

Pro každé družstvo byl přichystaný jiný scénář. Bylo připraveno několik modelových situací dopravních nehod – všechny simulované nehody ale byly inspirovány skutečnými událostmi. V soutěži si nejlépe vedlo družstvo z Ústeckého kraje z Mostu a Litvínova, na druhém místě skončili Středočeši z Hořovic a třetí místo obsadilo družstvo HZS a ZZS Královéhradeckého kraje.

Během odpoledne se již podruhé představil projekt "Nemusíš být hasič, aby ses stal hrdinou". Jde o společný projekt Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje a Českého národního registru dárců dřeně. Jeho cílem je zaregistrovat v Plzeňském kraji co nejvíc nových dárců do ČNRDD.

Při příležitosti soutěže Memoriálu Jindřicha Šmause se během odpoledne do registru zapsalo 17 nových potenciálních dárců.

1

Vyprošťování osob z havarovaného vozu…

2

Naštěstí je vše jen jako…

3

Takže i zraněný vzápětí odešel domů po svých!

4

Už v průběhu soutěži se přišla zaregistrovat první dárkyně.

5

I muži se rozhodli být hrdinové!

6

Jen pár kapek krve a vzorek může na rozbor do laboratoře.